1. Ta strona używa ciasteczek (cookies). Kontunuując korzystanie z tej strony, akceptujesz działanie ciasteczek w Twojej przeglądarce. Więcej informacji: Ciasteczka Learn More.

Rekonstrukcja

Dyskusja w 'Życie serwera' rozpoczęta przez użytkownika MrSzarak, 3 Luty 2017.

 1. MrSzarak

  MrSzarak Admin Administracja Administrator

  [​IMG]
  Począwszy od 25 grudnia ubiegłego roku intensywnie gromadziłem informacje i stopniowo realizowałem dość nietypowy projekt. Jak się okazało archiwum i kosz forum, posty i tematy sprzed kilku lat, różne screeny, filmiki promocyjne czy wreszcie relacje kilku graczy dały się poznać jako świetny materiał informacyjny, który ostatecznie pomógł mi w ciągu nieco ponad jednego miesiąca ukończyć wspomniane dzieło: rekonstrukcje mapy spawna serwera Freebuild z lat 2012-2014.

  Patrząc na zamieszczony wyżej screen starsi gracze zapewne po kilku chwilach dojdą do wniosku, że spawn w takim kształcie... nigdy nie istniał! Bo skąd obok budowli z 2012 stoi gmach zbudowany w 2014? I mają oni racje - z dwóch głównych powodów celowo zdecydowałem się na realizacje rekonstrukcji w ten sposób.

  Pierwszy powód jest czysto techniczny: chyba nikt nigdy jednego dnia nie sfotografował szczegółowo każdego zakątka spawna (o ile w ogóle było to możliwe). Dlatego też gdybym nawet chciał to nie byłbym w stanie odbudować mapy według stanu z dokładnie jednego wybranego dnia.

  Drugi powód dotyczy charakteru ówczesnego spawna. Poprzez umieszczenie budowli z różnego okresu istnienia tej mapy chciałem podkreślić pewną rzecz: zmienność, ale w znaczeniu jak najbardziej pozytywnym. W tamtym czasie spawn był bowiem prawdziwym centrum życia serwera i to w jego sąsiedztwie znajdowały się zarówno warpy informacyjne jak i te z atrakcjami dla graczy. Był poniekąd "żywym organizmem", który co jakiś czas miejscowo ulegał zmianie gdy jedna budowla zastępowała drugą. Dlatego też zbudowanie go w stanie z jednego wybranego dnia nie oddałoby w pełni charakteru ówczesnej mapy.

  Kilka uwag technicznych:
  Układ ulic spawna odpowiada stanowi z przełomu lat 2012 i 2013, a więc zanim zostały one ostatecznie uregulowane i poszerzone w większości do 3 bloków. W niektórych przypadkach, co się tyczy budynków wybudowanych w 2014 roku, są one otoczone ulicami już według formy z współczesnych sobie czasów. Udało mi się zrekonstruować większość budynków, a gdzie było to możliwe zrekonstruowałem także tabliczki. Niestety, dwóch miejsc nie udało mi się odbudować: willi obok dawnego /warp basen (nie odnalazłem ani jednego screena wnętrza lub choćby posesji na której stała) oraz, co mnie bardziej zaskoczyło, Minelandu (W przypadku Minelandu zachowało się wiele screenów, ale robionych głównie zza murów tego kompleksu i do tego z pewnej odległości. Jedyny znaleziony przeze mnie filmik pokazujący go od środka jest kiepskiej jakości co uniemożliwia pełną odbudowę). Na chwile obecną nieodbudowane pozostają także znajdujące się niegdyś pod ziemią parkoury. Miejscami ze względu na brak informacji są też ubytki w odbudowie, a niekiedy odbudowany budynek może w detalach różnić się od oryginału (no cóż, nie każdy ze zgromadzonych przez mnie screenów czy filmików był dobrej jakości). Prawdziwym utrapieniem było przywrócenie dawnego stanu terenów zielonych: niektóre drzewa, układ liści, trawy czy kwiatów może także być różny od tego z okresu funkcjonowania mapy.

  Dodatkowo, zarówno dla nowych jak i starych graczy, wytyczyłem przerywaną linią ścieżkę biegnącą koło niemal wszystkich zrekonstruowanych miejsc. Wzdłuż niej, obok każdego budynku opisałem na tabliczkach w kilku zdaniach historię tej budowli: do czego służyła, co się w niej znajdowało i co stało na jej miejscu wcześniej lub później - swoisty szlak turystyczny.

  Zrekonstruowana mapa spawnu znajduje się na serwerze Freebuild na warpie​

  /warp staryspawn

  Zapraszam serdecznie do zwiedzania :)
   
  • Przyjazny Przyjazny x 4
  • Zwycięzca Zwycięzca x 2
  • Kreatywnie Kreatywnie x 1
 2. LadyLou

  LadyLou ηegative Emeryt

  O matko, Szarik, złoty człowieku Ty.
  Jak ja się stęskniłam za starym spawnem.
   
  • Lubię Lubię x 1
 3. *AT123

  *AT123 Aktywny użytkownik Emeryt

  Cały projekt mogłem zobaczyć przed premierowo za co tobie oraz Krycha221 dziękuje. Gdy po raz pierwszy raz ujrzałem to taki banan na twarzy że szok.
  Pierwsze co zrobiłem pobiegłem obejrzeć cały spawn. Niestety rekonstrukcja nie została wykonana "z jednego dnia" o czym wspomina Szarak w swoim poście, ale nie dziwie się mu że rozwiązał to tak. Wszystkie budowle bardzo dobrze zrekonstruowane, no po prostu bajka.
  Co tu dużo będę dużo pisać dziękuje, a teraz polać mu.:trollface
   
  Ostatnio edytowany: 3 Luty 2017
 4. Delly

  Delly Δ϶δαίμονας Gracz

  Po prostu cudne. Owszem, trochę mi żal Minelandu, lecz całość przebija żal. Piękne, piękne i jeszcze raz piękne.
   
 5. Krzysiekkk

  Krzysiekkk Stary użytkownik Emeryt

  mrszarak to kozak
   
  • Zgadzam się Zgadzam się x 1
 6. MisterTriad

  MisterTriad Stary użytkownik Gracz

  MrSzarak made spawn great again
   
  • Lubię Lubię x 1
 7. ziutekkk

  ziutekkk HeadAdmin Administracja Administrator

  Kiedy myślisz, że coś jest niemozliwe i każdy to wie, to przychodzi Mrszarak, który o tym nie wie i czyni to możliwym.
   
  • Zwycięzca Zwycięzca x 4
  • Zgadzam się Zgadzam się x 2
  • Przyjazny Przyjazny x 1
 8. minecraftmen131

  minecraftmen131 Użytkownik Gracz

  Niezła robota!

  Fajnie by tak było ze spawnami, działkami itp. na Creative, albo spawny na lobby.
   
 9. Artemida

  Artemida Zbanowana Gracz

  Dla człowieka nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko wyzwania.
  Daj Szarakowi rangę Bóg Budowania plz

  @MrSzarak świetna robota. Pamiętam ten spawn, /warp diament bodajże gdzie gracze popełniali samobójstwa <3

  Jak zrobisz rekonstrukcję spawnu lobby z tym takim dużym Steve'm, to Ci medal narysuję i puchar ulepię.
   
  • Zgadzam się Zgadzam się x 2
 10. Delly

  Delly Δ϶δαίμονας Gracz

  I ja ci pomogę, bo to było zarypiste lobby
   
  • Przyjazny Przyjazny x 1
 11. amela

  amela :) Emeryt

  Wspomnienia wracają<3
  Szarak jest ten, no, urodzony do budowania klockami, przysiengam
   
  • Zgadzam się Zgadzam się x 1

Poleć tę stronę